Prowadzimy fizjoterapię neurologiczną pacjentów po udarach, po wypadkach komunikacyjnych, chorych na chorobę Parkinsona, Stwardnienie Rozsiane i inne uszkodzenia Centralnego Układu Nerwowego. Zajmujemy się profesjonalną terapią ortopedyczną pomagając dojść pacjentom do pełnej sprawności po złamaniach, zwichnięciach i skręceniach. Wykonujemy masaże lecznicze. Pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa i narządu ruchu, na rwę kulszową, rwę goleniową, łokieć tenisisty, łokieć golfisty itp.

  • Rehabilitacja neurologiczna

    Tego rodzaju terapia stosowana jest przede wszystkim w przypadku pacjentów po udarach, po urazach mózgowo-czaszkowych, cierpiących na stwardnienie rozsiane czy polineuropatie. Doprowadzamy do maksymalnej możliwej sprawności również dorosłych pacjentów z problemem spastyczności. Na podstawie kompleksowego planu terapeutycznego jesteśmy w stanie na bieżąco oceniać i modyfikować obrane kierunki rehabilitacji. W procesie fizjoterapeutycznym istotna jest rola rodziny, którą uczymy w jaki sposób może pomagać pacjentowi w wykonywaniu codziennych czynności.

    Podstawowy cel tego rodzaju fizjoterapii to osiągnięcie maksymalnie prawidłowej funkcji, pomimo ograniczeń związanych z deficytami. Aby ten cel osiągnąć w procesie terapeutycznym stosujemy następujące zasady:

    • Wykorzystujemy rozwojowe, biomechaniczne i neurofizjologiczne zasady wynikające z wiedzy naukowej oraz naszych wieloletnich doświadczeń klinicznych,
    • Dokonujemy bieżącej oceny stanu objawów klinicznych pacjenta, równolegle do procesu prowadzonej fizjoterapii,
    • Osiągnięcie prawidłowej funkcji opieramy na przywróceniu kontroli posturalnej oraz selektywnych, kontrolowanych ruchów,
    • Percepcja, czucie i poznanie – to podstawowe elementy rehabilitacji
    • Wykorzystujemy wzajemny proces hamowania i ułatwiania do normalizowania reakcji stowarzyszonych, nieprawidłowego napięcia oraz ich konsekwencji,
    • Stosujemy facylitację i hamowanie w celu przywracania prawidłowego ruchu, funkcji i normalizacji napięcia,

    [pane title=”Rehabilitacja ortopedyczna” background_image=””]

    Podstawą do leczenia urazów sportowych, takich jak złamania czy zwichnięcia, zerwania więzadeł lub innego rodzaju uszkodzenia tkanek miękkich jest praca z fizjoterapeutą. Obejmuje ona swoim zakresem zarówno manualne zabiegi wykonywane przez terapeutę, pracę z gumami Thera-Band, jak i zabiegi fizykoterapeutyczne. W zależności od rodzaju urazu, najczęściej wykorzystywanym rodzajem fizykoterapii w leczeniu urazów tkanek miękkich są ultradźwięki, laseroterapia, magnetoterapia oraz punktowa krioterapia. Szybka interwencja fizjoterapeuty i dobrze zaplanowany proces terapii nie tylko dają gwarancję całkowitego wyleczenia urazu czy kontuzji, lecz także przyspiesza proces gojenia się tkanek. Wydatnie zwiększa to szanse na to, że uraz nie odnowi się w przyszłości. Dla osiągnięcia celu istotna jest regularna praca z fizjoterapeutą, stosowanie się do jego wskazówek poza realizowaną rehabilitacją, a także w przypadku stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych, konsekwentne zrealizowanie cyklu 10 zabiegów.

  • Fizykoterapia

    Fizykoterapia to korzystanie z urządzeń pozwalających na oddziaływanie na organizm różnego rodzaju bodźcami fizykalnymi. Elementy takie jak wiązka laserowa, prądy lecznicze, ultradźwięki czy sprężone, zimne powietrze, stanowią od dawna kluczowe wsparcie dla klasycznej fizjoterapii.

    Zabiegi fizykalne wykorzystywane są w szczególności w leczeniu różnego rodzaju urazów, złamań, zwichnięć, skręceń stawów i innych kontuzji mechanicznych. Z powodzeniem jednak stosujemy je również jako wsparcie terapeutyczne dla zespołów bólowych, takich jak rwa kulszowa, rwa goleniowa czy bóle pleców.

    Dysponujemy dwoma w pełni wyposażonymi gabinetami do zabiegów fizykoterapeutycznych. W ramach naszej oferty mogą Państwo skorzystać z:

    elektroterapii (tens, dynamik, jonoforeza, stymulacje, itp.) – zabieg wykorzystujący różnego rodzaju prądy lecznicze, stosowany w przypadku urazów układu ruchu czy schorzeń natury neurologicznej. Elektroterapia łagodzi ból i poprawia ukrwienie tkanek poddawanych stymulacji. Przyspiesza także wchłanianie się krwiaków, obrzęków i wysięków okołostawowych.

    magnetoterapii – polega na stymulowaniu wybranego fragmentu ciała stałym lub zmiennym polem magnetycznym. Magnetoterapia stymuluję tkanki i komórki do szybszej regeneracji, co zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące wielu urazom, a także przyspiesza proces leczenia.

    laseroterapii – zabieg w trakcie którego do wybranego miejsca na ciele przykłada się głowicę emitującą skupione wiązki promieniowania laserowego. Laseroterapia przyspiesza gojenie się tkanek, a także działa przeciwbólowo i minimalizuje ryzyko powstania stanu zapalnego.

    ultradźwięki – zabieg polegający na przyłożeniu do wybranego miejsca na ciele głowicy emitującej fale dźwiękowe, których częstotliwość drgań jest większa niż zakres słyszalności ludzkiego ucha. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także przyspiesza regenerację tkanki łącznej.

    krioterapia – polega na punktowym „nadmuchiwaniu” zimnej wiązki powietrza, co najpierw zwężą naczynia krwionośne, a następnie je rozszerza, przyspieszając przepływ krwi. Dzięki temu do komórek dostarczana jest większa ilość tlenu i substancji odżywczych. Krioterapia zmniejsza ból, redukuje stan zapalny i przyspiesza regenerację tkanek.

    naświetlanie lampami sollux – jest to urządzenie elektryczne, emitujące wiązki promieniowania krótkiego docierającego głęboko pod skórę. Naświetlanie lampami sollux poprawia ukrwienie tkanek, co z kolei przyspiesza gojenie się urazu i zmniejsza dolegliwości bólowe.

  • Terapia manualna i masaż

    Proces leczenia jest zawsze poprzedzony diagnostyką, w ramach której terapeuta poszukuję przyczyny bólu lub dysfunkcji. Poza przeprowadzeniem kompleksowego wywiadu z pacjentem, który werbalnie opisuje swój problem bólowy, nasza diagnostyka w Terapii Manualnej koncentruje się na empirycznym zbadaniu problemu. Ważna jest tutaj współpraca pacjenta, który podczas stymulacji określonych punktów, musi zasygnalizować terapeucie stopień dolegliwości bólowych.

    Po przeprowadzonym wywiadzie i diagnostyce fizjoterapeuta przystępuje do procesu rehabilitacji. Odpowiednio i precyzyjnie manipulując oraz naciskając określone punkty na ciele stymuluje tkanki miękkie do rozluźnienia się. Instruuje on pacjenta w zakresie pozycji, którą ten ma przyjąć, pracy wydechem i rozluźniania określonych partii mięśniowych.

    Leczenie dysfunkcji i dolegliwości bólowych przy wykorzystaniu wyżej opisanych metod nie powinno jednak ograniczać się tylko do wizyt w naszym gabinecie. Podczas pierwszej wizyty, terapeuta pokazuje pacjentowi ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, których sumienne wykonywanie pomiędzy wizytami w gabinecie, z określoną częstotliwością, znacznie przyspieszy proces dojścia do pełnej sprawności.

    W czym pomaga?

    • zespołów bólowych kręgosłupa,
    • rwy kulszowej,
    • rwy udowej,
    • rwy gruszkowatej, nie pourazowych bóli stawów kolanowych,
    • nerwobóli międzyżebrowych,
    • zespołów bólowych w odcinku szyjno-piersiowym kręgosłupa,
    • zespołów bólowych w odcinku piersiowych kręgosłupa, tzw. bóle „pseudozawałowe”,
    • rwa ramienna,
    • zespół bolesnego barku i zamrożony bark,
    • łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
    • migreny, bóle wegetatywne, połowicze bóle głowy itp. (nie reagujące na dotychczasowe leczenie).
  • Plastrownie Metodą KINESIO-TAPING

    Jest to metoda wsparcia dla fizjoterapii, zapoczątkowana w latach 70-tych XX wieku przez japońskiego lekarza Kenzo Kase. Celem tego rodzaju terapii jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu, stymulowanych poprzez aplikowaną bezpośrednio na skórę i w odniesieniu do struktur łącznotkankowych pod nią leżących (mięśni, ścięgien, więzadeł, naczyń) taśmę bawełnianą.

    Kinesiotaping – dla kogo?

    Początkowo taśma była wykorzystywana u sportowców. Z czasem zyskała na popularności także jako dodatkowa forma fizjoterapii, do czego przyczyniło się powstanie metody sensorycznej, która utrzymuje pełen zakres ruchu stawów objętych aplikacją, aktywując także uszkodzone mięśnie i poprawiając trofikę tkanek w wyniku usprawniania mikrokrążenia w obrębie aplikacji.

    Jak działa Kinesiotaping

    Kinesiotaping stymuluje napięcie mięśniowe, odpowiednio je zwiększając, zmniejszając lub też normalizując, w zależności od charakterystyki urazu czy dysfunkcji. Ponadto poprawia on mikrokrążenie, aktywuje system limfatyczny, endogenny system znieczulenia, a także wspiera funkcję stawów.

    Taśma posiada grubość i ciężar zbliżony do właściwości skóry oraz rozciągliwość na poziomie 130-140%. Stosujemy taśmy z bawełny wysokiej jakości, z dodatkową warstwą 100% akrylu, która jest wodoodporna i przepuszcza powietrze. Wykorzystywane przez nas taśmy mogą być z powodzeniem noszone stale od kilku dni do kilku tygodni.

  • Konsultacje w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego

    Sprzęt ortopedyczny ma zwiększyć komfort życia i samodzielność pacjenta, który dzięki jego wykorzystaniu będzie w mniejszym stopniu ubezwłasnowolniony i zależny od osób trzecich. Ponadto, jego stosowanie zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty pomaga w procesie terapii, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepsze efekty w szybszym tempie.

    Sprzęt ortopedyczny długotrwale stosujemy przede wszystkim u pacjentów z problemem wzmożonego napięcia mięśniowego spastyczności – hemiplegików, para i diplegików oraz tetraplegików. Stosuje się go również u pacjentów ze zbyt niskim napięciem mięśniowy, wiotkich, np. po udarach.

  • Wkładki ICB Medical – Termoplastyczne wkładki ortopedyczne dla dorosłych